Czy warto otworzyć własną firmę sprzątającą?

Sprzątanie nie jest rzeczą wymagającą i skomplikowaną. Tak myśli większość społeczeństwa, a mimo wszystko coraz większą popularnością w Polsce cieszy się korzystanie z profesjonalnych usług w tym zakresie. Firma sprzątająca wydaje się dobrym biznesem pod warunkiem, iż decyzja o jej otworzeniu jest przemyślana. Nie wystarczy bowiem zakup kilku mopów i płynów do podłóg – oczekiwania Klientów wzrastają, a i zlecenia sprzątania wydają się coraz bardziej wymagające. Co warto wziąć pod uwagę, zanim zainwestuje się w nowy, „łatwy” biznes oszczędności i czas?

Jakie koszty trzeba uwzględnić na przy otwarciu serwisu sprzątającego?

Tu wszystko zależy od wielkości firmy, która ma być prowadzona. Przedsiębiorstwa jednoosobowe zwykle skupiają się na małych zleceniach niewielkich pokoi biurowych czy mieszkalnych. Koszty wyposażenia w takim przypadku nie należą do bardzo wysokich. Inna sytuacja pojawia się, gdy nowy biznes ma celować w odbiorców, jakimi są duże przedsiębiorstwa czy hale usługowe. Wówczas, choć pieniądze uzyskane z takich usług są znacznie wyższe, warto wziąć pod uwagę, iż wydatki początkowe również zdecydowanie wzrastają. Zakup profesjonalnego sprzętu (bo przecież zwykły odkurzacz czy mop nie poradzi sobie z otwartą przestrzenią produkcyjną) może wynieść od 10000 zł wzwyż. Do tego należy doliczyć środki chemiczne, które również muszą zaliczać się do tych profesjonalnych. Także miesięczne koszty utrzymania przedsiębiorstwa stają się wyższe, chociażby ze względu na ilość zużywanych produktów.

Czym powinna wyróżniać się profesjonalna firma sprzątająca?

Oczywiście jakością, ale aby wzbudzić zaufanie, warto posiadać również biuro, w którym Klient może bezpośrednio zaczerpnąć informacji. W dobie cyfryzacji i nowych technologii także rozbudowana strona internetowa wydaje się koniecznością. To z kolei wiąże się z dodatkowymi wydatkami, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu biznesplanu. Bo niezależnie od branży czy specyfiki upragnionej firmy, taki biznesplan może stać się kluczem do sukcesu albo powodem porażki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *